Iniekcja Ciśnieniowa Rys w Betonie

Przygotowanie

  • Inspekcja: Dokładnie zbadaj rysy oceniając grubość elementu, rozwartość rysy, stopień zawilgocenia itp.
  • Zabezpieczenie: Przygotuj i zabezpiecz miejsce, gdzie będą prowadzone prace.
  • Podkuwanie Rys: Rysę podkuj lub ponacinaj w celu lepszego wnikania żywicy.

Potrzebne produkty

Inaczej Iniekcja Sklejająca

Naprawa rys może być przeprowadzona zarówno na suchych, jak i mokrych powierzchniach, w tym tych przewodzących wodę. Zanim rozpoczniesz iniekcję:

  1. Inspekcja: Precyzyjnie ocen rysy i na tej podstawie dobierz odpowiedni rodzaj żywicy iniekcyjnej.
  2. Przyczyny Pęknięć: Rozważ potencjalne przyczyny powstawania rys, aby lepiej zrozumieć ich charakter i wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

Dla rys suchych oraz przewodzących małe ilości wody rekomendujemy:

  • ResinBau CrackFlex: Idealny do stabilizacji konstrukcji. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością i właściwościami elastycznymi. To żywica odpowiednia do uszczelnienia konstrukcji zarówno suchych, jak i mokrych. Może być stosowana przeciwko wodzie napierającej, lecz należy ją aplikować w momencie, kiedy ma szanse związać przed ewentualnym wypłukaniem (czas wiązania wynosi od 3 do 10 minut).
  • Do rys wilgotnych, przewodzących małe, średnie i duże ilości wody użyj ResinBau EasyInject /
    HydroGum / WaterStopper. Pamiętaj, że rozpoznanie przyczyny pęknięcia może pomóc w
    zapewnieniu trwałego i skutecznego rozwiązania problemu, dlatego warto przywiązywać do
    tego wagę przy każdym naprawianym uszkodzeniu.
Pęknięcie w białej betonowej kostce z logiem ResinBau na jednej ze ścian.
Podkucie rysy w betonie w celu przygotowania do iniekcji.
Wiercenie otworu iniekcyjnego w betonie

Przygotowanie rys: Rysy podkuj lub ponacinaj. Oczyść rysy z pyłu budowlanego.

 

Planowanie otworów iniekcyjnych:

Szpachlowanie rys:

  • Zamknij czoło rysy przy użyciu ResinBau CrackOn.5, co umożliwi szybkie zamknięcie powierzchniowe rysy w czasie od 4 do 7 minut. Jeżeli rysy są niewidoczne, a występuje sączenie, użyj palnika do wysuszenia powierzchni i lepszego zlokalizowania rysy.
  • Przy dużych wyciekach zastosuj natychmiastowy tamponujący ResinBau LeakFix, aby zatamować wyciek powierzchniowy.
Czyszczenie rysy w betonie za pomocą sprężonego powietrza.
Rysa w betonie po płukaniu wodą.
Szpachlowanie rysy w betonie przed iniekcją.

Czyszczenie otworów iniekcyjnych:

  • Otwory iniekcyjne powinny być wyczyszczone wodą pod ciśnieniem, najlepiej przy użyciu długiej rurki, aby woda pod ciśnieniem wypłukała wszelkie zanieczyszczenia.
  • Nie używaj do tego celu pompy iniekcyjnej, jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia, ponieważ wilgoć może spowodować natychmiastową reakcję w pompie, co może doprowadzić do jej uszkodzenia i drogiej naprawy.
  • Pamiętaj, że woda przyspiesza czas reakcji żywic poliuretanowych.

Montaż pakerów:

  • Paker należy osadzić w otworze iniekcyjnym tak, aby cała guma rozporowa oraz około 1 cm korpusu były zanurzone w otworze.
  • Jeżeli otwór jest nadmiernie rozwiercony, można zwęzić paker palcami i umieścić go w otworze.
  • W przypadku długich nawiertów w miękkich materiałach, gdzie otwory się nadmiernie rozwierają, pomocne mogą być pakery ze skrzydełkami, takie jak PI-SPHW 10/110, lub zastosowanie krótkiego otworu pod paker o większej średnicy.
  • Pakery najlepiej osadzać przy użyciu wkrętarki z regulacją momentu obrotowego.
  • Siła dokręcenia powinna być dostosowana i sprawdzona dla każdego nowego obiektu. Zbyt mocne dokręcenie może uszkodzić gumę, a zbyt słabe może nie zapewnić szczelności podczas iniekcji. W razie potrzeby, można dokręcić paker mocniej.
Montaż pakerów iniekcyjnych w przygotowanych otworach.
Proces wstrzykiwania żywicy do rys w betonie w celu ich uszczelnienia i wzmocnienia.

Iniekcja

Kontrola pompy: Sprawdź, czy pompa działa poprawnie i “nabij” manometr, aby zabezpieczyć go przed zaklejeniem żywicą.

Zasada świeżej żywicy:

  • ResinBau EasyInject / HydroGum / WaterStopper: Pamiętaj, że katalizatorem jest woda i wilgoć z powietrza. Kontroluj czas przerabiania żywicy, nalewaj mało żywicy – max. 1 – 1,75 L do pompy (do ręcznej 1/3 tej ilości) i od razu zamykaj zbiornik i żywicę. Żywicę 1K po otwarciu przechowuj w odwróconym opakowaniu i zużyj jak najszybciej.
  • ResinBau CrackFlex: Woda i wilgoć znacząco przyspieszają czas reakcji. Wymieszaj dwa komponenty żywicy (max. 1 – 1,75 L mieszanki do pompy, do ręcznej 1/3 tej ilości) i od razu zamykaj zbiornik i żywice.

Świeża żywica zapewnia lepsze parametry, co przekłada się na lepsze rozprowadzenie w konstrukcji. Wykorzystaj to.

Procedura iniekcji: Zaczynaj iniekcję od najniżej położonego punktu rysy. Zainstaluj kalamitkę z preaplikacją powłokową na pakerze iniekcyjnym. Zacznij iniektować, stopniowo zwiększając ciśnienie. Obserwuj, czy woda lub żywica nie pojawia się w sąsiednim pakerze. Jeśli się pojawi, zastopuj iniekcję i zainstaluj kalamitkę na “odpowietrzonym pakerze”.

Wskazówka: Jeśli pompa utrzymuje wysokie ciśnienie, ale nie słychać przepływu iniektu, możliwe, że odwiert pod pakerem nie trafił w światło rysy.

Powtarzaj czynność aż do zakończenia sekcji. Po zainiektowaniu 5 – 8 pakerów, powtórz wysycenie żywicą pakerów. Powodem jest kapilarne wchłanianie żywicy przez pory i drobne pęknięcia.

Ostatnia iniekcja powinna być wykonana ostrożnie, aby uniknąć nadmiernego ciśnienia, gdyż czas tu gra kluczową rolę. Jeśli żywica zaczyna się utwardzać, może utrudnić wprowadzenie nowej porcji.

Proces iniekcji żywicy do rysy w betonie.
Końcowy etap iniekcji z zamontowanymi pakerami.

Demontaż pakera iniekcyjnego

Demontaż powinien nastąpić po pełnym związaniu żywicy (24h – 48h po iniekcji). Pakery powinny zostać usunięte w całości, chyba że napotka się trudności spowodowane związaną żywicą. W takim przypadku pomocne może być poluzowanie pakerów, odczekanie kilku godzin i usunięcie ich w całości. Większość wykonawców decyduje się pozostawić gumy rozporowe w ścianie, zamykając je szybkowiążącą zaprawą.

Otwory po iniekcji zaszpachluj ResinBau CrackOn.5

Praktyczne wskazówki:

  • Wyczyść użyte narzędzia i pompę, stosując PI-CLEANER.
  • Do konserwacji pompy i manometru użyj PI-SAVER.
  • Jeśli ciśnienie jest małe, a natężenie przepływu zbyt duże, może to wskazywać na pustkę. W tym przypadku przejdź do następnego pakera i wróć po chwili.
  • Do obserwacji procesu iniekcji wlej trochę żywicy do dwóch plastikowych kubków, z wodą i bez, aby obserwować czas przerabiania żywicy.
Betonowa powierzchnia po usunięciu pakerów iniekcyjnych.
Zakończenie szpachlowania rysy w betonie.

Warto obejrzeć film na górze strony, Iniekcja Rys w Betonie.
Jeżeli potrzebujesz skrótu odnośnie iniekcji i istotnego punktu jakim jest wiercenie pod iniekcję, zwróć uwagę na filmy: